התקשרו: 1800-100-018

אריחי פורצלן באמבטיה

פורצלן באמבטיה היא קרמיקה חזקה מאוד בגוון לבן-שקוף, המיוצרת בסין מאז שנת 600 לערך ובאירופה מאז המאה ה-18. כיון שהקשרה נעשה עם סין, ושנעשה בה שימוש לרוב לייצור צלחות, כוסות ואגרטלים עדינים, וכן חפצי אומנות איכותיים, לעיתים מתייחסים אליה כאל “סינית איכותית” (fine china). אומנים מסויימים יוצרים אבחנה בין פורצלן קשיח, המיוצר בשיטה הסינית המסורתית, לבין פורצלן רך,המשמש לציפוי אמבטיות וטוענים כי רק פורצלן רך הוא “הסינית האמיתית”, אך מבחינת הרוב בעולם המונחים הינם היינו הך.

 

במשך מאות שנים כלי מטבח וחפצי אומנות יוצרו באמצעות חימר, ושורשי הפורצלן החלו בתקופת שושלת האן (Han) כאשר אנשי מלאכה סיניים עירבבו לראשונה חימר קאולין (Kaolin) לבן עם סוג של גרניט ושרפו את התרכובת בטמפרטורות גבוהות במיוחד. התוצאה הייתה פריט קדרות יפהפה ושקוף.ההשלכות על תעשיית חידוש האמבטיות הוא שהשיטה המשיכה להתפתח במהלך תקופת שושלת טאנג (Tang), בסביבות שנת 600 לספירה, אז יוצרו קירות חזקים ודקים שהיו שקופים. הרפתקנים אירופאים נפעמו מהחומר הייחודי ויפהפה, לו היה מראה שונה בתכלית ממבני האבן שיוצרו בזמנו, והם שאפו להעתיקו.

 

תוצאות אירופאיות מוקדמות להעתקת הפורצלן שיוצר בסין הובילו לפורצלן רך שנעשה עם חימר וסיליקטים.ובא לידי ביטוי בחדרי האמבטיות שאנו רואים היום, במאה ה-18 חברת קדרות גרמנית הצליחה לייצר קרמיקה הנקראת bone china, שדומה מאוד לפורצלן אמיתי, באמצעות עירבוב של עצמות סידניות, חימר ו-feldspar. קרמיקה זו היא עמידה ביותר וניתן להכינה באופן קל יחסית, והיא נהייתה בחירה פופולארית בקרב עמים דוברי אנגלית רבים, אף על פי שקרמיקת פורצלן אמיתית מועדפת במרבית אירופה ואסיה. הן בריטניה והן גרמניה מייצרות כמויות גדולות של שני הסוגים לשימוש בחידוש אמבטיות באירופה ולייצוא למדינות אחרות.

 

ראשיתה של קרמיקת פורצלן בחימר חיוור, כ לבנה, ובו גרעינים קטנים הנטחנים עד לאחידות. חומרים כגון זכוכית, וגרניט נטחנים עם החימר לפני הוספת מים לתרכובת. החימר ניצוק לצורה הרצויה לפני שריפתו בכבשן בטמפרטורות בינוניות. לאחר יצירת הצורה נעשה זיגוג ואז עובר הפריט שריפה בטמפרטורות גבוהות, והתוצאה הינה כלי שסגנונו עדין אך הוא חזק ושימושי מאוד כדוגמת אמייל באמבטיה. נוסף על כך שהוא משמש לכלים לארוחה, פורצלן משמש גם לייצור מבודדים חשמליים, אריחים, מתקנים לחדרי אמבטיה כיורים ג’קוזי ועוד.

תקן ISO9001 של מכון התקנים
תו התקן 2015:ISO 9001 של מכון התקנים הישראלי
אחריות על האמבטיה לחמש שנים
קבלן רשום משרד הביטחון

עוד בנושא

מאמרים נוספים
קידום אתרים קידום אתרים אורגני

נא למלא שם וטלפון ונחזור אליכם בשעה הקרובה עם הצעת מחיר אטרקטיבית

    1800-100-018

    להצעת מחיר אטרקטיבית