התקשרו: 1800-100-018

אמבטיה אקרילית

אז מה זה אקרילית?

המונח “אקרילי” משמש למוצרים המכילים חומר המיוצר מחומצה אקרילית או תרכובת דומה. בדרך כלל המונח משמש לתאר פלסטיק שקוף, דמוי זכוכית הידוע כ-פולי(מתיל) מתאקרילט (PMMA). PMMA, הקרוי גם זכוכית אקרילית, הינו בעל מאפיינים שהופכים אותו לבחירה העדיפה מבחינת מוצרים רבים (שבמקרה אחר היו מיוצרים מזכוכית). ישנם שני סוגים בסיסיים: נוזלי ויצוק.

 

סוגים

אקריליק נוזלי מיוצר באמצעות תהליך בו הפלסטיק הנוזלי נדחס דרך רולרים הלוחצים אותו לשכבות דקות בזמן שהוא מתקרר. באופן יחסי תהליך זה אינו יקר, אך השכבות שנוצרות רכות בדרך כלל מאקריליק יצוק, נשרטות בקלות רבה יותר ועשויות להכיל פגמים. ובכל זאת אקריליק נוזלי עדיין נחשב באופן כללי כאיכות טובה ובדרך כלל הינו הסוג הנפוץ יותר שקיים בשוק.

לאקריליק יצוק תאי יש בדרך כלל איכות גבוהה יותר מזה הנוזלי, אך הוא גם יקר יותר. באקריליק יצוק שכבות נפרדות מיוצרות באמצעות דחיסת הפלסטיק הנוזלי בין חתיכות של תבנית, שבדרך כלל עשויה מזכוכית, שאז עוברות תהליך חימום הדרגתי. השכבה שנוצרת חזקה יותר מאקריליק נוזלי. השימוש בסוג זה של אקריליק הינו בדרך כלל לאקווריומים,הלבשת אמבטיה, גביעים ומוצרים אחרים הדורשים התאמה ייחודית של הצורה של המוצר הסופי.

 

יתרונות

מוצרים שונים רבים עשויים אקריליק, לרבות אמבטיות, דלתות של תאי רחצה וחלונות. במקרים רבים האקריליק חזק יותר מזכוכית, מה שהופך אותו לעמיד יותר ולפיכך לבטוח יותר. לדוגמא, נפילה על דלת של תא רחצה העשויה אקריליק ככל הנראה לא תשבור אותו, וכדור תועה שינפץ חלון זכוכית בדרך כלל לא יגרום כל נזק לחלון עשוי אקריליק. אקריליק גם מבודד טוב יותר מזכוכית, ובכך יכול לסייע בחסכון הוצאות חימום/קירור.

זכוכית אקרילית הינה מאוד שקופה, ולכן מאפשרת לכ-92% מהאור לעבור דרכה. לזכוכית עבה מאוד יהיה גוון ירקרק בעוד שאקריליק נותר שקוף. זכוכית אקרילית היא גם עמידה מאוד לאורך זמן במזגי-אוויר שונים ושומרת על שקיפותה מבלי להצהיב או לייצר גוונים שונים בחשיפה ארוכת-טווח לאור שמש.

יתרון נוסף של אמבטיה אקרילית הוא שמשקלה הינו רק כמחצית ממשקלה של זכוכית. זה הופך את העבודה עם אקריליק לקלה יותר וכן עדיפה בפרויקטים בהם משקל הוא פרמטר בעל חשיבות. ניתן גם לנסר אותו, בעוד שזכוכית יש לחתוך באמצעות חיתוך עדין מיוחד.

כיום כמעט כל האקווריומים הגדולים הציבוריים נבנים מפלסטיק תרמי זה, וכן נעשה בו שימוש במבנים נוספים. די בחומר זה בעובי של כ-35 מ”מ כדי להגן מפני כדורים (של נשק); רכבו של האפיפיור, עמדות פקידים בבנקים ואלו של נותני שירות בדרייב-אין – עשויים כולם מאקריליק עמיד בפני כדורים. הוא משמש גם לחלונות של מטוסים.

 

צורה

יתרון ייחודי של פלסטיק תרמי הינו גמישותו לעיצוב. אקריליק נוזלי אינו חזק כאקריליק יצוק ונוטה להיסדק כשעובר במכונות, ולכן רוב המוצרים שבאיכות גבוהה יותר עשויים אקריליק יצוק. ניתן גם ליצור צורות ללא תפרים, כמו הלבשת אמבטיה, שכן הלחמה כימית ברמה המולקולארית “ממיסה” תפרים לתוך חתיכה אחת של חומר קשיח. תפרים המולחמים ועוברים פוליש כראוי הם בלתי-נראים.

 

תפיסות שגויות וחסרונות

ישנם כמה תפיסות שגויות בנוגע לאקריליק, כגון שהוא מצהיב, הופך שביר ונסדק לאורך זמן. אמנם זה עשוי להיות נכון לגבי צורות זולות של פלסטיק, אך אין זה נכון לגבי אקריליק. כאשר מטופל כראוי, חומר זה יכול להישאר במראה של חדש לאורך מספר עשורים, ללא קשר לגילו או לחשיפה לשמש. יש שדואגים שהוא נשרט בקלות יתרה, אך להבדיל מזכוכית את השריטות באקריליק ניתן לתקן.

על מכלול יתרונותיו יש לאקריליק שני חסרונות: הוא יקר יותר מזכוכית, ואם חשוף ללהבה ישירה הוא יימס ובסופו של דבר יישרף. השריפה פולטת אדים רעילים ולכן תמיד יש לנקוט אמצעי זהירות כאשר חותכים אותו עם מיכשור או מכופפים אותו באמצעות חום. כאשר לא מטפלים בו כראוי, או כאשר מדובר באקריליק מאיכות ירודה – הוא יכול להישרט וחיבורים שנעשו בצורה לא תקינה נראים בבירור.

 

תקן ISO9001 של מכון התקנים
תו התקן 2015:ISO 9001 של מכון התקנים הישראלי
אחריות על האמבטיה לחמש שנים
קבלן רשום משרד הביטחון

עוד בנושא

מאמרים נוספים
קידום אתרים קידום אתרים אורגני

נא למלא שם וטלפון ונחזור אליכם בשעה הקרובה עם הצעת מחיר אטרקטיבית

    1800-100-018

    להצעת מחיר אטרקטיבית